Napsali o mně

Miroslav Král vystavuje v Letovicích

Autor článku: Helena Janíková, pro číslo 17/2010, vloženo dne 17.8.2010 15:02:00

 Milovníci výtvarného umění mají až do 12. září možnost shlédnout v galerii Pex Letovice výstavu obrazů svébytného, originálního a všestranného autora, básníka a malíře Miroslava Krále, jehož tvůrčím osudem se stal surrealismus. Výstava s názvem Ztracené iluze obsahuje vše, o čem tento umělecký směr pojednává. Kolekce zhruba 20 obrazů vtáhne diváka do zcela nereálného světa, jehož hájemstvím je zasazování známých objektů do pro ně nezvyklého prostředí či spojování zdánlivě nesourodých skutečností. Kořeny surrealismu je nutno hledat ve snech, imaginacích, halucinacích, nevědomých duševních procesech či bohatých zážitků, kterých Miroslav Král na své cestě svým rušným a nevšedním životem posbíral celou řadu.
Každý z obrazů tohoto autora je jakoby obestřen určitým tajemstvím, které pozorovatele rozhodně nenechá lhostejným, někoho osloví pozitivně, jiného možná právě naopak, avšak upoutají a zaujmou na první pohled. Mimo jiné i proto, že po formální stránce se Královo dílo vyznačuje dokonalým technickým provedením, promyšlenou kompozicí a využitím široké škály barev.

 

Galerie PRE 3.5. 2010

Hned co jsem vešel do této galerie a uviděl první obrazy hned jsem viděl Salvadora Dalího.   Umělec Král je jedním z řady surrealistů byli kumštýři od zakladatele Dalího, to to byla tato řada Breton, Toyen, Karel Taige,  Mikulaš Medek,  Vítězslav Nezval – básník,  M. Hák – fotograf,  Jaroslav Ježek – skladatel.  Ti všichni propadli titulu těchto umělců.

            Surrealisté jsou malíři snů!

            Král Miroslav je geniální umělec s obrovským výtvarným potenciálem, hluboké myšlenky, nádherné míchání barvy.

Nejlepší díla: Obraz pro Petra, Zakázané ovoce, Morfologie větrného mlýnu, Cibule nebo sen.

Geniální…

            Váš  Josef Chuchma

                                                                                                  ( Josef Chuchma (1959)  novinář a kritik )

 

Kupodivuhodnosti: na Stránově vystaví svá díla i Král Miroslav

19.7.2012 13:45

Mladá Boleslav - Vernisáž výstavy se bude na zámku konat 21. července od 17 hodin

Překvapení, vtip a rozhodně dobrá nálada. Tohle všechno se dá očekávat na sobotní vernisáži výstavy, která se bude konat na zámku Stránov.

Výstava surrealistických obrazů Krále Miroslava a Bohuslava Doležala s názvem Kupodivuhodnosti  se totiž na zámku bude konat podruhé.  Veselo bylo i v roce minulém, kdy oba umělci, kteří se dali dohromady náhodně na jedné z výstav a vyloženě si sedli, uspořádali společně nejednu výstavu. Jednou z nich byla právě i výstava na Stránově.

Vystavené obrazy můžete čekat na oprýskaných zdech zámku a to nejenom na jeho chodbách, ale také v místnostech, ve kterých byste je nečekali. Výjimkou není, že obraz visí nad starou toaletou, nebo v místnosti, která, kromě vystavovaného díla umělce obsahuje také košťata, kbelíky a staré hadry.

Umělci jsou veselá kopa, rádi zodpoví vaše dotazy a na umělecké, či jiné téma podiskutují.
V rámci vernisáže výstavy  se bude konat také doprovodný program. Výstavu zahájí Vít Weber, na housle zahraje Adam Pakosta, po setmění se mohou návštěvníci těšit na  ohňostroj.

 

Stránov opět ožil kupodivuhodnostmi Krále Miroslava a Doležala Bohuslava

23.7.2012 08:55

Stránov - Doležal Bohuslav se živí vystavováním obrazů, prý svých slavnějších kolegů. Krále živí vyloženě jen jeho obrazy


Sympatičtí, neuvěřitelně pohodoví, na vše mající odpověď a ještě k tomu vtipnou. Takoví je Král Miroslav a Doležal Bohuslav. Dva surrealističtí umělci, kteří společně zahájili svou výstavu obrazů na zámku Stránov, po roce, už podruhé spolu. „Kolekci, která na Stránově byla, jsme doplnili několika novými věcmi," uvedl k současné výstavě Doležal Bohuslav. „Já maloval nová díla týden před výstavou, protože jsem musel. Tlačil mne čas," přidal se se smíchem Král Miroslav a myslím, že to myslel opravdu vážně.

Oba umělci shodně prohlásili, že každý den je pro ně inspirací a každý den zažijí něco nového, co je třeba inspiruje k námětu pro nový obraz. „Nejčastěji mám nápady večer, když už ležím v posteli. Vždycky si říkám vstaň a  napiš si to. Nikdy to neudělám. Vzbudím se a absolutně nic si nepamatuju," prohlásil Doležal.  „Já to mám úplně stejný. Na některé nápady si vzpomenu třeba po roce a půl a pak je teprve dám na plátno," přidal se Král.

Rodiny umělců se na jejich díla koukají s odstupem. „V mém případě rodina maximálně kroutí hlavou, co to jako zase maluju a proč," říká Král a Doležal dodává: „Všechno, co namaluju, jde mimo mojí rodinu. Nikdo není jako já." 

V podstatě jsou kritiky sami sobě, pak už následují jen kritici odborní. Zatímco si ale Doležal občas láme hlavu s tím, jak svůj obraz nazvat a často mu dá jméno, jen aby nějaké měl, Královi prý velmi dobře poradí jeho kamarádi. Přijdou a řeknou třeba: „Hele to vypadá jako Ozvěna ticha," a obraz má najednou jméno.

Oba umělci se připravují vystavovat také ve Vídni. Nebude to výstava společná, ale budou se v metropoli Rakouska  míjet. Společnou výstavu měli před Stránovem v Jestřebí a další, kterou plánují na podzim, chystají v Novém Boru na Českolipsku.

Umělci se v průběhu roku moc nestýkají. Každý si tvoří sám, ale přijde čas, zase po roce, a oba je najdete na Stránově. Zase se budou smát, vtipkovat a budou to zase ti dva sympatičtí pohodáři, kteří slovo nuda nemají ve svém slovníku ani podle něj nežijí.

Co umělci řekli

- Vystavovali jste na Stránově už před rokem. Co je za ten rok nového? „Rath je ve vazbě," uvedli shodně umělci a Král dodal, že na minulé vernisáži měl motýlka a dnes má kravatu. Doležal řekl, že on je letos bez čelenky a potí se.

- Uděláte nám u svých děl nějakou pózu? „Ano, klidně, ale nejlepší pózy by byly, kdybyste počkali do čtyř do rána," na to umělci. „Pokud budou," odpovím na to. „Loni byly," dodávají oba...

 

Bizarní surrealistický Král Miroslav v Templu

Ve středu 7. listopadu vernisáží odstartovala v galerii Templ výstava na zdejší zvyklosti neobvyklá, bizarní, podivuhodná i znepokojující.  

8.listopad 2012 - 12:00

Výstava Ztracené iluze totiž představuje surrealistické obrazy výtvarníka Miroslava Cvrkala, známého pod uměleckým jménem Král Miroslav. Úvodní slovo patřilo kurátorovi výstavy Vítu Weberovi, o hudební vložku se postarala tříčlenná kapela MP3. Výstava potrvá do 2. prosince. Uvedl to Pavel Šubrt z tiskového oddělení Magistrátu města Mladá Boleslav.

Podle jejích slov zde zájemci naleznou obrazy plné jasných barev, ostrých kontrastů, bizarních zátiší, tvarů i nezvyklých sousedství věcí i postav či jejich fragmentů.

Jak připomněl Pavel Šubrt, malíř Král Miroslav, vlastním jménem Miroslav Cvrkal se narodil 5. února 1972 v České Lípě. Jeho obrazy obsahují všechno, o čem surrealismus pojednává, vlastní životní zkušenosti a prožitky nasbírané na rušné a bouřlivé životní cestě umělce, který ale celý svůj život a vše, co mu přinesl, přijímá s neuvěřitelnou pokorou.

"Díla, malovaná  skvělou technikou s použitím rozsáhlé  palety barev, vytvářejí dokonalý harmonický celek, který dokáže člověka pohltit, uchvátit, ale i znechutit. Jak zdůraznil Vít Weber, autor se jednoznačně inspiroval od počátku dílem Salvatora Dalíhol postupně ale do této metody vyjadřování vstoupila vlastní autorova invence podpořená i silnými osobními prožitky. Královu dílu se dostává zasloužené pozornosti, o čemž nepochybně svědčí řada výstav u nás i v zahraničí, pravidelná účast na Salonech Sdružená výtvarníků České republiky (v roce 2004 získal ocenění za svůj obraz „Podobizna génia") i to, že jeho díla se nacházejí v řadě soukromých sbírek," doplnil Pavel Šubrt.